Myślisz o nauce hiszpańskiego? Aplikacje dostępne na telefon czy tablet to jedno z rozwiązań, po które możesz sięgnąć. Zastanawiasz się, które dokładnie narzędzie wybrać? Jest ich tak wiele, że… trudno wskazać jedno idealne. Dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie kilku opcji. Poznaj je!
Aplikacja do nauki hiszpańskiego – dla kogo to dobry pomysł?
Zanim wskażemy i omówimy konkretne aplikacje do nauki hiszpańskiego, zastanówmy się przez chwilę, dla kogo takie narzędzie ma sens.
O skorzystaniu z aplikacji do hiszpańskiego pomyśl, jeśli:
- chcesz poszerzyć słownictwo w tym języku – większość takich narzędzi koncentruje się właśnie na słówkach (zazwyczaj uczonych bez kontekstu);
- zależy Ci na większym „oczytaniu się” po hiszpańsku – większość zadań będzie związana właśnie z czytaniem, pisaniem lub, ewentualnie, rozumieniem słówek/zdań ze słuchu;
- już uczysz się hiszpańskiego i szukasz dodatkowego kontaktu z językiem – np. chcesz codziennie spędzić na nauce kilka-kilkanaście minut, żeby odświeżyć/przypomnieć sobie już znane rzeczy;
- oczekujesz dostępu do materiałów do nauki „tu i teraz” – zawsze, kiedy przyjdzie Ci ochota na zrobienie lekcji;
- lubisz nowoczesne technologie i spędzasz dużo czasu ze smartfonem w ręce.
Dobrze dobrana aplikacja może być świetnym wsparciem podczas opanowywania języka hiszpańskiego. Regularne korzystanie z niej pomoże Ci też wyrobić nawyk kontaktu z językiem i nauki przez grę/zabawę.
Najlepsze aplikacje do nauki hiszpańskiego – co wybrać?
Liczba aplikacji do nauki języka hiszpańskiego z roku na rok rośnie. Jak wybrać tę najlepszą? Oto kilka propozycji, na które możesz zwrócić uwagę.
Busuu
Busuu jest przez wielu użytkowników uznawane za najlepszą aplikację do nauki hiszpańskiego. Czy na pewno? Na plus tej aplikacji przemawia to, że działa ona nie tylko jako platforma z lekcjami, ale również jako swoisty portal społecznościowy. Można tu korzystać z podpowiedzi rodowitych Hiszpanów czy mieszkańców Ameryki Łacińskiej – np. poprosić ich o sprawdzenie poprawności czy naturalności przygotowanego tekstu.
Są tu dostępne kursy na każdym poziomie – podstawowym i średniozaawansowanym – i koncentrują się one tak na słówkach, jak i na gramatyce. Minus? Jeśli korzystasz z Busuu jako z darmowej aplikacji do hiszpańskiego, musisz liczyć się z dużą ilością reklam, a także z ogromnymi ograniczeniami – np. z limitami dziennymi dostępu do lekcji, brakiem możliwości wykonania testów sprawdzających, mniejszą liczbą materiałów itp.
Duolingo
Duolingo to jedna z najlepiej znanych aplikacji do nauki hiszpańskiego i innych języków na świecie. Nawet w wersji darmowej daje dostęp do sporej ilości materiałów czy narzędzi (chociaż oczywiście promowana jest ta płatna). Ma jednak spory minus dla Polaków – na Duolingo nie ma kursu hiszpańskiego po polsku! Żeby z niego skorzystać, musisz wybrać jako bazowy język angielski. To w nim będą przeprowadzane wszystkie lekcje.
Nie stanowi to dla Ciebie bariery? Mimo to pamiętaj, że zdania podawane przez Duolingo bywają bardzo sztuczne i miewają mało wspólnego z naturalnie używanym językiem. Aplikacja może Ci jednak pomóc w wyrobieniu nawyku nauki języka hiszpańskiego.
SuperMemo
SuperMemo to aplikacja, która dawniej działała jako program komputerowy, wgrywany z płyt. Dziś zastąpiło je oprogramowanie na smartfony. Przy jego pomocy możesz przede wszystkim przyswoić nowe słówka. Apka działa nieco jak cyfrowe fiszki – pozwala oceniać, jak dobrze udało Ci się przyswoić dane wyrażenie i dopasowuje do Twojej informacji częstotliwość jego powtórek.
Minusy? To program w 100% płatny. Pierwszy miesiąc jest próbny, więc możesz korzystać z tej aplikacji do nauki hiszpańskiego bezpłatnie przez 30 dni. Potem musisz się liczyć z kosztem – ponoszonym co miesiąc lub jednorazowym.
Drops
Drops to dość nowa aplikacja do nauki hiszpańskiego, od twórców odpowiedzialnych m.in. za Kahoota, często wykorzystywanego na lekcjach w szkołach. Ten program również koncentruje się na nauce słownictwa, w całkiem przyjemny sposób, przypominający zabawę. Bezpłatnie możesz z niego korzystać przez 5 minut dziennie. To może być dobry pomysł na produktywne spędzenie przerwy w pracy.
Oczywiście ta aplikacja do nauki języka hiszpańskiego jest również dostępna w wersji płatnej. Wówczas daje nieograniczony dostęp do lekcji i nie limituje czasu spędzonego na powtórkach.
Tłumacz PONS
Szukasz tłumaczenia jakiegoś słówka na hiszpański? Translator Google nie zawsze wystarczy. Może się przydać słownik tego języka w wersji na telefon. Jedną z darmowych aplikacji do nauki hiszpańskiego jest Tłumacz PONS. Możesz przy jego pomocy sprawdzić dowolne wyrażenie. Poza samym przekładem znajdziesz też inne przydatne informacje – np. o rodzaju rzeczownika czy kontekście znaczeniowym słowa. To ważne, bo inne będzie np. tłumaczenie na hiszpański słowa „zamek” w rozumieniu budynku (el castillo), a inne – gdy w grę wchodzi mechanizm w drzwiach (la cerradura). Warto skorzystać.
Nie tylko aplikacje do nauki hiszpańskiego! Postaw na naukę żywego języka
Szukasz aplikacji do nauki hiszpańskiego, bo nie masz czasu na kurs „na żywo” albo chcesz elastycznie dostosować czas spędzany na lekcjach do swojego harmonogramu? Wcale nie musisz rezygnować z uczenia się żywego języka! Zrób to z czystą radością i przyjemnością, pod okiem doświadczonych nauczycieli – np. na kursie hiszpańskiego od podstaw, który przygotowaliśmy.
Dlaczego?
- Skorzystasz z niego także na tablecie czy telefonie.
- Uzyskasz wsparcie „na żywo” od lektorów.
- Nauczysz się prawdziwego języka, a nie sztucznych zdań.
- Dostosujesz tempo nauki do siebie – moduły lekcyjne są dostępne na platformie, wtedy gdy masz czas i ochotę po nie sięgnąć.
- Zaczniesz nie tylko recytować słówka „na wyrywki”, ale płynnie porozumiewać się w prawdziwych sytuacjach.
Zobacz, jak wygląda nasz kurs hiszpańskiego „od środka”!
Sprawdź i przetestuj – to mądra inwestycja, dzięki której zaczniesz używać hiszpańskiego w życiu prywatnym i zawodowym. Zapraszamy!