potoczny hiszpański

Żyjesz w świecie Yupiego? | Potoczny hiszpański

Świat Yupiego? A co to takiego? Co to znaczy, że ktoś żyje w świecie Yupiego? Skąd wywodzi się to bardzo potoczne hiszpańskie wyrażenie?

1. Co znaczy vivir en los mundos de Yupi?

Vivir en los mundos de Yupi znaczy dosłownie żyć w świecie Yupiego. Na język polski możemy przetłumaczyć je jako: być oderwanym od rzeczywistości, żyć w swoim świecie, w swojej bańce.

2. Skąd wzięło się to bardzo potoczne hiszpańskie wyrażenie? 

Wyrażenie pochodzi ze słynnej bajki: Los mundos de Yupi. Yupi czyli główny bohater to postać fikcyjna, pomarańczowy przybysz z innej planety, który na wskutek uszkodzenia swojego statku kosmicznego musiał wylądować w jednym z hiszpańskich miasteczek. Yupi jako przybysz z innej planaty nie potrafił dobrze mówić po hiszpańsku (często mylił słowa) oraz nie znał hiszpańskich obyczajów co sprawiało, że zachowanie Yupiego było dziwne i zabawne jednocześnie. 

 

3. ¡Yupi!

W Hiszpanii bardzo często używa się również wyrażenia: ¡Yupi! Oznacza ono: Juhuuu! Tego wyrażenia jednak nie używają osoby dorosłe (chyba, że w żartach), jest używane ono głównie przez dzieci. 

A jak to jest z wami? Żyjecie w świecie Yupiego? Bo ja, zdecydowanie tak!

Spodobał ci się ten wpis? Więcej potocznych zwrotów znajdziesz w klubie Zaskocz Hiszpana (kliknij tutaj) lub w ebooku Janusz w Hiszpanii (więcej informacji tutaj).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.