Nauka hiszpańskiego online

Wolność to…

Cytat na dziś:

 

LA LIBERTAD ESTÁ EN SER DUEÑOS DE LA PROPIA VIDA.
WOLNOŚĆ TO BYCIE PANEM WŁASNEGO ŻYCIA.

 

 

 

Słówka na dziś:

 

(LA) LIBERTAD – WOLNOŚĆ
(EL) DUEÑO – WŁAŚCICIEL
PROPIO – WŁASNY
(LA) VIDA – ŻYCIE

 

Kilka słów ode mnie:

 

Czym dla was jest wolność? Wolność jak mawiał Platon to bycie panem własnego życia. Wolność jest wtedy kiedy to my możemy zadecydować co z tym naszym życiem zrobimy. Czy tak jest w waszym przypadku? Czy to jak wygląda wasze życie jest kwestią waszego wyboru czy presji narzuconej z zewnątrz? Jesteście odpowiedzialni za wasze życie czy zwalacie odpowiedzialność za wasze niepowodzenia na innych? Warto choć raz w życiu odpowiedzieć sobie na te pytania…

4 thoughts on “Wolność to…”

 1. Rzeczywiscie pytanie o wolność, to jedno z fundamentalnych pytań, które sobie zadajemy…Zdaje mi się, że ludzie, którzy mają nieograniczoną wiarę w siebie, wierzą że panują nad swoim życiem. Kiedy jednak los zesyła przeszkody na drodze do osiągnięcia celu, jak choroba, kalectwo lub śmierć ukochanej osoby, zaczynają dostrzegać, że w życiu nie możemy nad wszystkim mieć kontroli i
  wolność ma ograniczenia i to nie jest złe bo sprawia, że możemy nabrać pokory.
  Nie możemy być też ślepi na brak wolności w odniesieniu do własnej fizjologii. Czy możemy zadecydować o swoich upodobaniach seksualnych lub idąc dalej o swojej orientacji seksualnej.(?!)
  Czy pedofil lub gwałciciel może w ramach wolnej woli być panem swojego życia i losu I przeciwstawić się własnej fizjologii?
  Są znane przypadki heroicznej pracy ludzi nad sobą, którzy osiągają imponujące wyniki przekraczając chociażby rekordy sportowe. Ja, szczęśliwie nie należę do żadnej mniejszości seksualnej i nie zmagam się z takim problemem, ale nasuwa mi sie takie pytanie. Czy gdyby dajmy na to homoseksualista mógł w ramach wolnej woli zadecydować to, chciałby wieść szczęśliwe życie heteroseksualne, czy jednak homoseksualne? I jakie jest uzasadnienie każdej z decyzji?
  Czy rzeczywiście możemy być panami siebie ale czasem zwyczajnie nie chcemy nad życiem panować bo jesteśmy leniwi, a pokonywanie swoich słabości nas nie cieszy bo kosztuje zbyt dużo czasu i wysiłku…

  1. Mysle, ze nasza wolnosc jest ograniczona… tak jak mówisz pewnych rzeczy zmienic sie nie da, ale mozemy byc panem naszego losu w takich przypadkach jak wybór pracy, posiadanie dzieci, rozwój osobisty i wiele innych.
   Mozemy zyc po swojemu, wbrew spolecznstwu jesli tylko checemy, bo tak naprawde nie zyjemy w zniewolonym kraju gdzie musimy wyjsc za maz, rodzic dzieci, pracowac na sile w pracy, która nam sie nie podoba- tutaj mamy wolny wybór i tutaj kazdy jest kowalem i panem swojego losu.

   1. Zdecydowanie! Wolność człowieka wystarczająco ogranicza jego ciało i mózg! 😊
    „Szczęśliwej drogi już czas,
    Mapę życia w sercu masz…”
    💚
    Jak śpiewa Ryszard Rynkowski

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *