Poradnik turysty: top 5 rzeczy o których każdy turysta powinnien wiedzieć!

Wakacje zbliżają się do nas wielkimi krokami! Dlatego najwyższa pora porządnie przygotować się do wyjazdu do Hiszpanii. Dzisiaj przeczytacie o 5 najważnieszych rzeczach, o których każdy turysta powinien wiedzieć wybierając się do Malagi lub na Costa del Sol. O czym mowa?

 

1. Siesta

 

Większość turystów sądzi, że siesta to jakaś hiszpańska tradycja, albo co gorsza, że Hiszpanie są leniwi, bo mają siestę podczas kiedy w innych krajach ludzie ciężko pracują! Cóż, jeśli ktoś chce pracować w 40 stopniowym upale… droga wolna! Latem temperatury są bardzo wysokie i często wystepuje zjawiskoTerral , jest to gorący wiatr z Afryki, który sprawia, że nie da się nawet oddychać! Dlatego właśnie Hiszpanie uciekają przed upałem i słońcem do swoich domów. Co to oznacza dla was? Niestety większość lokalnych sklepów jest w czasie owej siesy zamknięta:  od 14.00 (czasami nawet wcześniej) do 17.00/17.30. Także jeśli chcecie zrobić zakupy w tych godzinach to najlepiej udać się do centrów handlowych!

 

Poradnik turysty

 

2. Pora obiadowa

 

W Polsce ludzie zazwyczaj jedzą obiad około godziny 17.00. W Hiszpanii natomiast pora obiadowa to godzina 13.00!!!!!!!!! A zatem jeśli wybieracie się na obiad to pamiętajcie, że większość restauracji o godzinie 17.00 nie serwuje już żadnych dań, gdyż kuchnia o tej godzinie jest zamykana. Dlatego planujcie swój obiad na godzinę 13.00/ 14.00!!! Oczywiście knajpki nastawione na turystów będą serwowały dania o każdej porze dnia i nocy, ale chyba nie chcecie zapłacić 20 euro za małe danie, które nie ma nic wspólnego z hiszpańską kuchnią?

 

3. Karta EKUZ- Co to takiego?

 

Zachorowałeś na wakacjach? Spokojnie. Wiem, że masz pecha, ale to naprawdę nie jest koniec świata 🙂 Takie sytuacje mogą przydarzyć się każdemu.  Co powinnieś zrobić by móc skorzystać z lekarza na terenie Półwyspu Iberyjskiego? Wyrobić sobie kartę EKUZ.

 

Co to takiego karta EKUZ?

Karta EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, dzięki której możecie korzystać na koszt NFZ z niezbędnych świadczeń zdrowotnych w innych krajach Unii Europejskiej. Możecie składać wniosek o jej wydanie, nie zależnie od tego czy jesteście ubezpieczeni czy nie. Ponadto, wyrobienie karty EKUZ jest darmowe i można ją wyrobić on-line TUTAJ

 

Wyrobienie karty EKUZ

 

Jeśli chcecie wiedzieć jak językowo poradzić sobie z wizytą u lekarza to wszystkie informacje znajdziecie w moim kursie Hiszpańska gadka. 

 

4. Dni świąteczne

 

Jeśli wybieracie się do Malagi i okolic warto wiedzieć jakie dni są uważane tutaj za wolne od pracy by móc uniknąć przykrych niespodzianek. W tych dniach ciężko będzie wam zrobić zakupy czy coś zwiedzić. 

 

1 stycznia – Nowy Rok
1 maja – Święto Pracy
15 sierpnia – Wniebowzięcie NMP
12 października – Święto Narodowe Hiszpanii
1 listopada – Święto Wszystkich Świętych
6 grudnia – Dzień Konstytucji Hiszpańskiej
8 grudnia – Święto Niepokalanego Poczęcia NMP
25 grudnia – Boże Narodzenie

 

Ponadto w przypadku Andaluzji musimy doliczyć takie dni jak:

6 stycznia: Święto Trzech Króli
28 luty: Dzień Andaluzji

 

Poradnik turysty

 

5. Uwaga na złodzieji!

 

Niestety Malaga i Costa del Sol są pogrążone w kryzsie. Oczywiście będąc w centrum miasta nikt tego nie odczuje, ale i tak trzeba uważać na złodzieji!  Pod żadnym pozorem, NIE WOLNO zostawiać torebek w restauracji i iść sobie np. do toalety. Nie rozstajemy się z naszym plecakiem czy torebką i cały czas jesteśmy czujni i uważni.  Czasem zachowanie środków ostrożności może okazać się niewystarczające i można zostać okradzionym. W takim przypadku koniecznie należy to zgłosić na policję. 

 

Główne komendy policji w centrum Malagi:

Comisaría de Distrito Málaga Centro – La Merced

 C/ Ramos Marín, 4
29012 – Málaga (Málaga)
Tel.: 952061870

Comisaría Provincial de Málaga

Plaza Manuel Azaña, 3
29006 – Málaga (Málaga)
Tel.: 952046200

Powodzenia i udanych wakacji!
 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *