Gdzie i jak szukać mieszkania na Costa del Sol?

Zastanawiacie się nad przeprowadzką na Costa del Sol? Nie wiecie za bardzo gdzie szukać mieszkania? Spokojnie to nie czas na krople walerianowe!

 

1. Malaga czy Wybrzeże?

To jest pytanie, które powiniście zadać sobie już na samym początku. Oczywiście, wiele będzie zależeć od miejsca waszej pracy, ale jesli macie wybór to ja zdecydowanie stawiałabym na wybrzeże. Dlaczego? Bo na wybrzeżu mieszkania są  tańsze i o wiele ładniejsze. Możecie znaleźć mieszkania za niską cenę z widokiem na morze.

 

 

2. Jak szukać mieszkania?

Przede wszystkim najlepiej szukać mieszkania przez strony internetowe lub wpisując konkretne frazy w wyszukiwarce np. piso, alquiler, Málaga (mieszkanie, wynajem, Malaga)

 

Mieszkania można szukać na stronach:

www.idealista.com
www.fotocasa.es
www.enalquiler.com
www.yaencontre.com
www.milanuncios.com

 

Zazwyczaj macie tam trzy opcje do wyboru: Comprar,Alquilar, Compartir

Comprar czyli kupno mieszkania
Alquilar to wynajem
Compartir to dzielenie mieszkania bądź pokoju z innymi ludźmi

 

3. Agencje nieruchomości vs właściciele

Szukając mieszkania z pomocą agencji nieruchomości musicie liczyć się z dodatkowymi opłatami. Agencje nieruchomości chcą tzw. comisión czyli prowizję. Niestety często jest to bardzo wysoka kwota około 200- 300 euro. Dlatego zdecydowanie lepiej szukać mieszkania na własną rękę! Zawsze możecie dogadać się z właścicielem jeśli chodzi o czynsz i omówić inne ważne kwestie bez udziału pośredników.

 

 

4. Wymagania

Zarówno właściciele jak i agencje nieruchomości będą wymagać od was odpowiednich dokumentów. Najważniejszym z nich będzie oczywiście wasz dowód osobisty. Ponadto, musicie przedstawić dokument poświadczający wasze zarobki. Właściciel musi być pewny, że będziecie w stanie mięsiecznie płacić za mieszkanie i że nie staniecie się tzw. okupantami. Dla wszystkich co nie są w temacie…. W Hiszpanii istnieje problem ocupas czyli okupantów, którzy zajmują mieszkania i nie płacą właścicielom czynszu. Niestety wyrzucenie takich ludzi z domu nie jest łatwym zadaniem, dlatego też właściciele chcą się upewnić, że wynajmują swoje mieszkania ludziom godnym zaufania, którzy terminowo będą płacić czynsz.

 

 

5. Ceny mieszkań

Ceny mieszkań zależą oczywiście od lokalizacji,osiedla, m2 i wielu innych czynników. Jeśli chcecie mieszkać w zwykłym bloku, który nie będzie miał do waszej dyspozycji basenu, kortów tenisowych czy placu zabaw to cena będzie o wiele niższa. Pamiętajcie, że wszystkie ceny podane na stronach nie zawierają dodatkowych opłat np. opłat osiedlowych, opłat za wodę, prąd, itd.

 

 

W Maladze możecie znaleźć trzypokojowe mieszkania za 700-800 euro, na Costa del Sol za taką cenę macie już bardzo dobre mieszkanie z tarasem na pięknym osiedlu. Oczywiście znajdziecie również trzypokojowe mieszkania za 500 euro na wybrzeżu, ale jest to bardzo niska cena. W takich mieszkaniach możecie spodziewać się starych mebli oraz tego, że mieszkanie będzie dość ciemne (nie będzie wpadało światło do pokoi, przez co zimą będzie chłodniej).

 

Pamiętajcie, że wynajem mieszkania to poważna sprawa i lepiej o wszystko dobrze się wypytać, żeby później uniknąć rozczarowania i dodatkowych opłat ! Pytajcie i jeszcze raz pytajcie!!!!!!!!


Powodzenia!

 

 

 

 

 

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *