Obyczaje Hiszpania

¡Estoy bien! – Hiszpańska sztuczność, przesadny optymizm czy po prostu szczęśliwe życie ?

Pewnie nie raz zdziwiliście się, kiedy na pytanie ¿Qué tal? Hiszpan odpowiedział wam: Todo bien czyli wszystko w porządku. Czy naprawdę Hiszpanie nie mają żadnych problemów? Dlaczego zawsze u nich wszystko jest ok, podczas kiedy Polacy ciągle na coś narzekają. Czy to znaczy, że Hiszpanie są sztuczni? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w dzisiejszym wpisie.

 

1. Pozytywne wychowanie

 

Czy mieliście okazję zobaczyć jak są wychowywani Hiszpanie? Jakie jest podejście Hiszpanów do dzieci? Jeśli nie to żałujcie! Hiszpanie kochają dzieci i dlatego starają się wychowywać je w bezstresowej atmosferze. Zwracając się do swoich dzieci używają bardzo pozytywnego języka. Dzieci też od najmłodszych lat są zabierane na różne imprezy, tańce, przebiera się je w stroje flamenco…. jednym słowem dzieci są wychowywane w bardzo miłej, wesołej atmosferze. Dlatego też wyrastają na ludzi bardzo pozytywnych i optymistycznie nastawionych do życia.

 

Zwyczaje w Hiszpanii

 

2. Czy zawsze wszystko jest bien?

Nie zawsze! Hiszpanie po prostu nie lubią stawiać się w roli ofiary i ciągle narzekać. Dlatego często na pytanie jak się masz odpowiadają: wszystko ok. Wiele osób to wkurza, ale… czy nie wydaje wam się dziwne, że w Polsce kiedy mówimy:  wszystko u mnie wspaniale, powodzi mi się…  ludzie się dziwnie na nas patrzą? Pamiętajcie też, że Hiszpanie mają luźne podejście do życia i to co jest problemem dla Polaków, często dla Hiszpanów nie jest żadnym problemem, tylko błahostką. 

 

3. Złe rzeczy- odstawmy na bok

 

Oczywiście zgodzę się, że czasami chciałoby się porozmawiać z innymi np. o chorobie. Hiszpanie nie lubią tych tematów i tutaj rzeczywiście może być problem. Choć z drugiej strony, ciągłe rozmawianie o nieszczęściach to ciągniecie siebie w dół i przyciąganie ich do naszego życia. Może lepiej skupić się na pozytywach?

 

Zwyczaje w Hiszpanii

 

4. Ludzie w podeszłym wieku nie wybierają się na drugi świat

 

Już wam nie raz mówiłam, że kocham starszych ludzi w Hiszpanii. Są tak mili i słodcy, że mogłabym w ich towarzystwie spędzać dnie i noce. Natomiast nie przepadam za starszymi ludźmi w Polsce, którzy ciągle narzekają i mówią o śmierci. Czasami mam wrażenie, że nic ich już w życiu nie cieszy i ich jedyną rozrywką jest spacer na cmentarz. W Hiszpanii osoby starsze chodzą do barów, na imprezy, ubierają się w stroje flamenco, tańczą…. Ah, to się nazywa celebracja życia!

 

5. Żyje swoim życiem- a ty?

 

Myślę, że Hiszpanie są również pozytywni dlatego, że każdy żyje swoim życiem i nikogo nie obchodzi co ty w tym swoim życiu robisz. Czy masz partnera, jesteś po ślubie, planujesz dzieci, chodzisz do kościoła, ubierasz się w mini…. to nikogo nie interesuje. W Polsce (przynajmniej na Śląsku tak jest) jest większa presja społeczeństwa. Kobieta musi wyjść za mąż przed 30 (baaaa, 30 to już stara baba), urodzić dwójkę dzieci (jedno to za mało, trzy za dużo), chodzić do kościoła, ubierać się przyzwoicie, mogłabym wymieniać bez końca. Hiszpanki nie mają takiej presji. Mogą przyjść do domu i powiedzieć: hej mamo jednak wolę kobiety, to moja dziewczyna Maria 🙂  Nie będzie trzaskania drzwiami, dramatyzowania, krzyku i płaczu… Twoje życie, twoje decyzje, twoje konsekwencje.

 

Zwyczaje w Hiszpanii

 

Nie. Hiszpanie nie są sztuczni. Hiszpanie są pozytywnymi ludźmi bo są akceptowani niezależnie od ich poglądów politycznych, religijnych, seksualnych… Są wolni i szczęśliwi. 

 
 

2 thoughts on “¡Estoy bien! – Hiszpańska sztuczność, przesadny optymizm czy po prostu szczęśliwe życie ?”

  1. Wow ! Lubię takie optymistyczne treści! Wszystko co jest optymistyczne jest fajne. Dlatego trochę tęsknię za tym optymizmem bo o ileż łatwiej by nam się żyło z tym optymizmem na co dzień:) Od razu żyć się chce. Nie mogę wręcz uwierzyć w te wielkie pokłady tolerancji, to jest piękne, piękni ludzie!

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *