tapas hiszpania

Co to są tapas?

Jak przyjedziesz do Hiszpanii to pamiętaj, żeby zjeść tapas. Musisz iść na tapas. Dobre tapas zjesz… Ale zaraz chwileczkę! Co to takiego są te hiszpańskie tapas? Jak to jeść? Kiedy je zamawiać ? Po przeczytaniu tego wpisu… nic nie będzie ci już obce 🙂

 

1.Tapas- co to takiego?

 

Samo słowo tapa znaczy przykrywka i pochodzi od czasownika tapar czyli przykrywać  🙂 W internecie znajdziemy informacje, że tapas to niewielkie przekąski/ przystawki. Z tym się nie zgodzę! Oczywiście porcje tapas zależą od baru i zazwyczaj są one małe, ale Hiszpanie tapas często traktują jako posiłek np.obiad lub kolację a nie zwykłą przystawkę/ przekąskę czy aperitivo. Słyszałam, że w Kraju Basków na tapas mówią pinchos. U nas pinchos to nie to samo co tapas. Pinchos muszą, jak sama nazwa wskazuje, zawierać patyczek. Czyli są to np. kanapki z wbitym patyczkiem lub szaszłyk. Ponadto, jedząc pinchos nie trzeba używać widelca, natomiast zamawiając tapas zawsze dostaniemy sztućce.

 

tapas

Pinchos

 

2. Kiedy jeść tapas?

 

W Hiszpanii tapas je się w godzinach od 12.00 do 16.00 a następnie od 19.30 do 23.00 (wszystko zależy od baru, w niektórych barach kuchnia jest czynna tylko do 22.00 !). Natomiast tapas nigdy nie możecie jeść rano!

 

3. Jak zamówić tapas?

 

I znowu. Wszystko zależy od baru! W większości barów w Andaluzji, jeśli zamówicie piwo lub refresco (coca- cola, fanta, itd.) to dostaniecie tapas gratis. Jest to tradycja, którą zapoczątkowała Granada i to właśnie tam do dzisiaj są serwowane najtańsze i najlepsze tapas (tak przynajmniej mówią a ja to POTWIERDZAM). Niestety w Maladze nie wszystkie bary mają taką zasadę i czasami za picie i za tapas musicie płacić osobno.  

 

tapas hiszpania

 

4. Skąd będziecie wiedzieć jakie tapas zamówić

 

Zazwyczaj bary mają wywieszone tablice z wszystkimi dostępnymi tapas lub możecie je znaleźć w menu. W Andaluzji, w wielu lokalnych barach, do których rzadko przychodzą turyści, nie ma ani menu ani żadnych tablic. Kelner zna na pamięć wszystkie tapas i je wam wymienia 🙂 Pamiętajcie, że co bar to inne zasady. Często tapasy mają numery i trzeba kelnerowi podać numer wybranego przez was tapas.

 

tapas hiszpania

 

5. Popurrí – co to takiego?

 

Nierzadko w Andaluzyjskich barach kelnerzy pytają czy będziecie jeść popurrí. A cóż to takiego? Popurrí to po prostu mieszanka przeróżnych tapas. Czyli zamawiacie np. 5 różnych tapasów! Pychotka!

 

6. Jakie mamy tapas?

 

A no przeróżne! Np. montaditos (czyli kanapeczki). I tutaj macie do wyboru do koloru! Kanapeczka z łososiem, szynką iberyjską, kurczakiem, sałatką, kozim serem i cebulką karmelizowaną, itd.  Mamy również roscas  (coś w stylu bajgli ), flautas (przypominają meksykańską tortillę) albo po prostu możecie zamówić paellę, krokiety, krewetki,  jako tapas ale pamiętajcie, że to będzie mała porcja.

 

7. Moje ulubione tapas

 

Montadito de jamón serrano – kanapeczka z szynką iberyjską

Montadito de queso de cabra con cebolla caramelizada – kanapka z kozim serem i karmelizowaną cebulką

Hamburguesa – malutki hamburger

Calamares con alioli – kalamary w sosie alioli

Camperito – mała kanapeczka malagijska (sałata, kurczak, majonez)

Pinchito – saszłyk

 
4 thoughts on “Co to są tapas?”

 1. Widać, że nigdzie w Hiszpanii nie byłaś.
  Jedz do Madrytu, Valencji czy byle innego miasta i wołaj tapas. To co serwują w Andaluzji nie dotyczy innech regionów.
  W obiad, je się obiad a nie tapas.

  1. Nigdy nie byłam, tylko mieszkam tu od 6 lat😂🤣😂 W obiad je się obiad…dlatego tapas serwują w porze obiadowej haha!
   Pozdrawiam Pedrunio 😉

 2. A ja Was pogodzę. Jeżdżę do Andaluzji często i w porze obiadowej jem obiad albo tapas. 😀 😉
  Andaluzja jest cudna
  Pozdrawiam 🙂 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *