Alhambra- Magia tysiąca i jednej nocy

Chcecie na chwilę przenieść się w inny świat? Świat tysiąca i jednej nocy? To przyjedźcie do Granady by zwiedzić Alhambrę.  

 

1. Czemu warto zwiedzić Alhambrę?

Są takie miejsca na świecie, które koniecznie trzeba zobaczyć. Uważam, że właśnie Alhambra jest jednym z takich miejsc. Alhambra to niezwykłe miejsce, gdzie czas poprostu się zatrzymał. Spacer po Alhambrze to też rozkosz dla naszych zmysłów: przepiękne ogrody, szum wody oraz zapach kwiatów sprawiają, że ponownie czujemy się połączeni z naturą.

 

2. Co to jest Alhambra?

Napewno nie jest żadnym pałacem jak podają różne źródła. Co więcej, nazywanie Alhambry pałacem to odejmowanie jej znaczącej roli jaką odgrywała w czasach swojej świetności. Prawdą jest, że dziś Alhambra znana jest ze swoich pomieszczeń pałacowych, w których rezydowali władcy z rodu Nasrydów, ale Alhambra to coś więcej… to twierdza, forteka, cytadela,  na której terenie znajdowały się inne pałace, obszary handlowe, uniwersytet, a nawet zwykła dzielnica mieszkalna.

Jeśli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej to zapraszam was na reportaż na You Tube (odcinek 64). Tam omawiam po krótce historię Alhambry, opisuje poszczególne pomieszczenia i pokazuję wam na co warto zwrócić uwagę. Odcinek jest po hiszpańsku (na wasze życzenie), więc nie zapomnijcie włączyć polskich napisów w prawym dolnym rogu.

 

 

3. Kiedy zwiedzać Alhambrę?

Alhambra znajduje się w mieście Granada na południu Hiszpanii. Około 1h,30 min od Malagi. Niestety Granada jest dość specyficznym miastem ze względu na swoje położenie. Granada bowiem nie jest miastem nadmorskim i na dodatek znajduje się w pobliżu pasma górskiego Sierra Nevada. Z tego powodu, lata są tutaj bardzo gorące (nawet 42 stopnie), a zimy bardzo zimne (temperatura może spaść nawet do minus 2 stopnii w dzień). Dlatego odradzam zwiedzanie Alhambry zimą lub latem.  Z własnego doświadczenia wiem, że jest to poprostu męczarnia. Latem będziecie się okropnie męczyć, a zimą może spaść nawet śnieg (mnie to spotkało!!) i zamiast podziwiać piękno Alhambry będziecie myśleć o ciepłym grzańcu 🙂 Osobiście uważam, że najlepszą porą na zwiedzanie Alhambry jest wiosna (marzec, kwiecień, maj). Wiosną jest zazwyczaj słonecznie, ale nie za ciepło ani zbyt zimno.

 

 

4. Nocą czy w ciągu dnia?

Oczywiście, żeby dobrze zwiedzić Alhambrę trzeba się tam wybrać wcześnie rano, dlatego że na jej zwiedzanie poświęcicie co najmniej 2 godziny, ale jeśli macie możliwość to musicie koniecznie zobaczyć Alhambrę nocą. To jest niesamowite doświadczenie! Niestety nocna wizyta na Alhambrze objemuje tylko niektóre pomieszczenia i ogrody i ze względów bezpieczeństwa nie jest możliwe zwiedzenie całej Alhambry nocą.  

    

 

5. Zjawiska paranormalne

Intrygi, walka o władzę przyczyniły się do śmierci wielu osób zamieszkujących Alhambrę. To miejsce, w którym przelało się wiele krwi… Zwiedzałam Alhambrę już x razy i doświadczyłam różnych dziwnych zjawisk, których człowiek nie jest w stanie sobie logicznie wyjaśnić. Ponadto, na niektórych z moich fotografii pojawiają się dziwne przedmioty, których w rzeczywistości w ogóle nie ma na Alhambrze! Osobiście znam osoby, które tam pracują i potwierdzają, że coś wisi w powietrzu. Nie chce was straszyć, ale pamiętajcie, że to miejsce szczególne i należy okazać mu odpowiedni szacunek.

 

 

6. Gdzie i jak kupić bilety?

Trzeba liczyć się z tym, że bez wcześniejszej rezerwacji biletów przez internet w okresie wakacyjnym i świątecznym możemy się tam nie dostać. Poza sezonem liczba zwiedzających jest również bardzo duża i czekanie w kolejkach może zabrać nam sporo cennego czasu.

Bilety najlepiej kupić tutaj: https://tickets.alhambra-patronato.es/

 

Rodzaje biletów:

Alhambra general: Zwiedzanie całej Alhambry. Koszt 14 euro
Visita Nocturna a Palacios Nazaríes: Wizyta nocna do pałacu Nasrydów. Koszt: 8 euro
Jardines Generalife y Alcazaba: Ogrody Generalife i Alcazaba. Koszt: 7 euro
Alhambra Experiencias: Doświadczanie Alhambry. Ta wizyta pozwala na zwiedzenie Pałacu Nasrydów nocą i zwiedzenie Alcazaby oraz ogrodów w ciągu dnia. Nie jest to jednak zwiedzanie całej Alhambry. Zaletą jest to, że bilet jest ważny przez dwa dni.  Koszt: 14 euro 
Visita Combinada Alhambra y Fundación Rodríguez-Acosta: Zwiedzania Alhambry i studia Rodríguez-Acosta. Zwiedzanie całej Alhambry oraz budynku/studia wybitnego malarza José María Rodríguez-Acosta, gdzie można podziwiać jego dzieła sztuki. Koszt: 17 euro.

 

Jeśli dokonaliście rezerwacji online to musicie wydrukować sobie bilet. Bez wydrukowanego biletu nie zostaniemy wpuszczeni do środka.

 

 

7. Jak się tam dostać? 

 

Pod samą Alhambrę dojeżdża autobus – linia C3. Przystanek w centrum znajduje się przy Plaza Isabel La Católica. Najlepiej wysiąść przy kasie biletowej (przystanek Alhambra – Generalife 2). Bilet autobusowy zakupimy u kierowcy. Pamiętajcie,że te busiki są bardzo małe i w sezonie są zapchane. Ja osobiście wolę iść pieszo przez Cuesta de los chinos. Polecam!

MIŁEGO ZWIEDZANIA!

2 thoughts on “Alhambra- Magia tysiąca i jednej nocy”

 1. Joanna Mijal

  Witam
  Ostatnio odkryłam wiele śladów Twojej bytności w internecie
  Hurtowo oglądam wszystkie Twoje filmiki na YouTube. Bardzo mi się podobają i oglądam je po kilka razy.
  Również te z nauką języka hiszpańskiego (czegoś tam ostatnio próbuję się nauczyć)
  Andaluzja to moje marzenie wakacyjne od lat (gdyby było taniej już dawno bym to „zaliczyła”
  Byłam na Majorce, Laznarote i Fuerteventurze – ale te dwie ostatnie wg Hiszpanów to podobna Afryka a nie Hiszpania.
  I oto w tym roku marzenie ma się spełnić. Będę tam we wrześniu w Roquetas de Mar.
  Oczywiście planujemy wypożyczyć na kilka dni samochód i zobaczyć co się da, dlatego każda inspiracja się przyda.
  Mam nadzieję, że do września jeszcze się naoglądam a i kilku słów się zdążę nauczyć:)
  pozdrawiam serdecznie Asia Mijal – też ślązaczka.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *